איך לשמור על בטיחות הילדים במתקני שעשועים בחוץ?

בטיחות הילדים במתקני שעשועים

הילדים משתוללים בגני השעשועים ולכן ההורים חייבים להיות תמיד ערניים לכל מה שקורה איתם כדי למנוע תרחישים בעייתיים. יש הנחיות ברורות איך לשמור על בטיחות הילדים במתקני שעשועים בחוץ כמו להיות איתם כל הזמן בקשר עין ולוודא שקיימים גדרות סביב המתקנים.

תשומת לב ללא הפסקה על מעשיהם של הילדים

ילדים קטנים אינם מודעים לסכנות ולא אחת הם יורדים מהמגלשה והולכים לכיוון המדשאה, או חמור מכך לכיוון הכביש. זו הסיבה שאסור להורים לאבד איתם קשר עין כיוון שתוך שניות הם יכולים להיעלם ויהיה די קשה לאתר אותם.

כשיש קומפלקס גדול של מתקנים והמון ילדים שעולם ויורדים זו משימה די קשה אך חייבים בעניין זה לא לוותר ולראות את מסלול ההליכה או הריצה של הילד ולהמתין לו בנקודת הסיום, כמו במקום שאליו הוא מגיע לאחר הגלישה במגלשת הספירלה שאהובה עליו.

משטחי בטיחות לגני ילדים הם הפרמטר החשוב ביותר כאשר מתכננים פרויקט מסוג זה. הילדים מבלים זמן רב בחצר הגן ומשחקים אחד עם השני במתקנים השונים. משטחי הבטיחות מפחיתים משמעותית את רמת הפגיעה ומעניקים חוויה נעימה ושקטה לגננות, להורים ובטח גם לילדים עצמם.

מיקומם של מתקני השעשועים

על פי התקנים המחמירים, כל מתקן שעשועים הוא מגודר ויש בו כניסה ויציאה. כך יש חייץ בין מתחם המשחקים לבין השטח החיצוני שמוביל לרחובות הסמוכים ולכביש. בדרך זו מגינים על הילדים, אך ללא שיתוף הפעולה של ההורים אין לכך ערך. ברוב המקרים מתקינים במקומות הללו גדרות אלומיניום הצבועים בצבע ירוק, כיוון שזהו חומר מאד איכותי. מדובר בשורות של פרופילים אנכיים במרווח קבוע על פי התקן כדי שרגל של ילד לא תיתפס בין הפרופילים.

פארקים רחבי ידיים – חלוקה לאזורי משחק וכושר

נופך_13

בפארקים הגדולים בעיר ומחוצה לה מתכננים כמה מתקני משחק זה לצד זה. המטרה היא ליצור מתקנים ייעודיים לכל קבוצת גיל וכך הפעוטים נהנים ממתקנים המותאמים לגובהם וליכולות הטיפוס שלהם ואחרים יכולים להתאמן בצד ולבצע אימון כושר. כיום, יש מבנים שמותאמים לילדים גדולים יותר וגם לילדים בגילאי בית הספר.
בנוסף, ישנם מתקני כושר ציבוריים לכל הגילאים וגם אם אתם אנשים מבוגרים יש לשמור על הבטיחות ולהתאמן בצורה נכונה.
לכל אזור אימון או משחק ברחבי הפארק ישנם משטחי בטיחות ברמה הגבוהה ביותר, שעמידים לכל מזג אוויר ושומרים על בטיחותם של כל מבקרי הפארק.

הילדים שרואים מרחוק את גני השעשועים, מתקדמים אליהם בריצה ומיד עולים ויורדים מהמתקנים השונים. כשהם מכירים את במקום ואת האופציות שקיימות בו, הם קופצים במהירות ממתקן למתקן. גם כשהם מגיעים לגן שעשועים חדש, מהר מאד הם מבינים היכן ממוקם כל דבר ותוך דקות אפשר לראות אותם נעים במהירות לכיוונים השונים, כדי לא לפספס אף מתקן.

גני שעשועים בעידן המודרני

בשנים האחרונות נבנים גני שעשועים תוך חשיבה על קונספט ייחודי כמו מתקן של ספינת פיראטים, מגדלים כפריים מעץ, מסלול נינג’ה ועוד. ברוח הדברים הללו הילדים נהנים לטפס על מתקנים ייחודיים שכולם קשורים לנושא שנבחר. הדבר מוסיף עניין רב ויוצר סיפור סביב הבילוי המשפחתי, מגלים מה הקשר בין המתקנים השונים וכך אפשר להדרך את הילד כיצד להגיע בבטחה מנקודה לנקודה.

חשוב לאורך כל הדרך ובמיוחד אם מדובר במתקנים שהם חדשים עבור הילד, לראות אך הוא מטפס בסולם ולסייע לו עד שיעלה בבטחה ללא מעידות במעלה הסולם למשטח העליון.

הצצה קטנה לפרויקט מרהיב שלקחנו בו חלק במועצה אזורית משגב