הרגעים שזוכרים מחצר המשחקים

שיווי משקל עלים_5

חצר בית הספר, הפארקים וגני הילדים

הרגעים שזוכרים מחצר המשחקים… אני זוכרת את התקופה שאני הייתי ילדה בביה"ס יסודי או בגן ילדים כל הבוקר הייתי מחכה להפסקה כדי לצאת החוצה לחצר בית הספר ולשחק עם החברים תופסת / מחבואים / דג מלוח. היינו רצים בין כל מתקני השעשועים בחצר ובין משחק למשחק עוצרים כדי להתגלש, להשוויץ ביכולות הטיפוס שלנו או סתם לנוח על הנדנדה. המתקני שעשועים והמשחקים בהפסקות הם למעשה הזיכרונות שעיצבו את תקופת הילדות שלי.

מדוע חשוב המשחק בחצר?

אין ילד שלא אוהב לשחק בגני משחקים, להשתולל בחוץ, לפרוק אנרגיות ולפגוש ילדים חדשים תוך כדי המשחק והפעילות. לפי מחקרים החשיפה של ילדים לגני שעשועים, לטבע ולמשחקים בחוץ היא הכרחית עבור התפתחותם. הפארקים מאפשרים לילדים ללמוד ולהתפתח בצורה חווייתית וכיפית שכן הם מפעילים את הגוף, רוכשים התנסות אישית, חווית ההרפתקה ומפתחים תקשורת בין אישית.  חיבור לחצר גן המשחקים בית ספר אשר שומר על הילדים בתוך מסגרת ומאפשר להם לשחק עם חברים קרובים. למעשה החצר זהו מקום של מפגש חברתי המעניק לילדים ביטחון עצמי, מפתח  מודעות סביבתית ואת הדימון של הילד. הגני משחקים מעודדים את הילד לפעילות גופנית, התורמת לחיזוק הגוף של הילד, המערכת החיסונית, לבריאות הנפש ומסייעת בפיתוח קורדינציה ושיפור המוטוריקה העדינה של הילד.

מעבר לכך, הרגעים שזוכרים מחצר המשחקים, החוויה המהנה מלמדת וחשובה עוד יותר כאשר זה במסגרת בית הספר. בחצר בית הספר הילדים חווים חופש ובמקביל הם נמצאים במסגרת ולכן צריכים ללמוד לטווח בין הרצון לשמר את ההנאה שלהם לבין החשיבות בלשמור על הכללים. כמו כן, האינטראקציה בבית הספר מחזקת את תחושת השייכות של הילדים ופיתוח ערך החברות כאשר הם משחקים עם חבריהם לכיתה בחצר ובמתקני שעשועים.

מתקנים מומלצים לגן ילדים

מתקנים מומלצים לגן ילדים

בעשורים האחרונים מתקני משחקי הילדים זה תחום שעבר תהפוכות, המתקנים אשר אנו זוכרים מילדותנו השתנו וגם המתקנים הקלאסיים שאנו מכירים (נדנדות, מגלשות) עברו שינוי מבחינת הנראות והם יותר בטוחים. המתקנים החדשים אשר יש לדור הצעיר היום הם הרבה יותר מתוחכמים, מאתגרים ומעוררים חשק ורצון גם מבחינת העיצוב וגם מבחינת האטרקציה שבם מאפשרים. 

מעבר כך, מתקני המשחקים היום הם הרבה יותר בטוחים, עבור גני ילדים נעשה שימוש בחומרים מסוימים אשר נועדו לעמוד בתנאי מזג אוויר במדינה ולצמצם את הסיכוי לפגיעה של הילד עקב המשחק. כך לדוגמא בגני ילדים יש לרוב שימוש בחול או במשטח גומי כקרקע וזה על מנת למנוע זעזוע עם הרצפה. כאשר ניגשים לבניית גן ילדים בחצר בית ספר יש להתאים את המתקנים ואת הבנייה למקום, לגילאים ולגודל השטח.  

סוגי מתקני משחקים

כאמור היום המגוון למתקני שעשועים הוא רחב מאוד, ישנם פארקים ומתקנים לפי תחומים כגון, פארק בנושא אתגרי, פארק שעשועים בנושא מדעי, פארקים בנושא מוזיקה וכו'. כאשר בוחרים מתקני חצר לגן ילדים חשוב לקחת בחשבון את התועלת שזה מביא לילד כך לדוגמא, מתקן אומגה זה מתקן התורם רבות לעצמאות של הילד, מחזק את חגורת הכתפיים, שרירי רגליים ושרירי הגב אשר תורמים לתחושת הריחוף. מתקני טיפוס מחזקים את השגת המטרה ואת שרירי הרגליים והידיים. מתקני אופנים מחזקים את הברכיים, סיבולת לב ריאה ורגליים ובנוסף יש מתקני אופנים אשר אפשר להפיק מוזיקה דרך הרכיבה.

חברת איכות המשחק היא בעלת ניסיון עשיר בהקמת ובניית גני שעשועים. איכות המשחק שמה דגש בלהביא מתקנים אשר יהיו ביטוחים עבור הילדים וגם מלמדים, מחזקים ומהנים. ניתן ליצור קשר דרך האתר עבור ליווי ויעוץ עם אנשי מקצוע מומחים.