חשיבות הסביבה בגני שעשועים

הושעיה_4

יש שני פרקים בחיים שלנו בהם אנו זקוקים נואשות לשטחים עמוסי מתקני שעשועים, הלא הם גני השעשועים האהובים. פעם אחת כשאנו ילדים נמרצים ואנרגטיים ופעם שנייה כשאנו הופכים בעצמינו להיות הורים עם הרבה פחות מרץ ואנרגיה פעם באמת קראנו להם גן שעשועים כשלרוב המתקן הכי מתוחכם שם היה המגלשה, לידה 2 נדנדות וקרוסלה. היום מתוך ההבנה הצורך הגובר במתחמי הנותנים מענה רב גילאי, בפעילות חוץ ביתית ומתוך ההבנה שגם להורים מותר להנות, הפכו הגנים לפארקים ציבוריים רחבי ידיים עם מתחמים מגוונים, מדשאות, שבילים, הצללות, אזורי משחק, אזורי מתקני כושר לפארקים ואפילו עגלות קפה ומאפה. בקיצור בילוי יומי מהנה ומספק. על מנת שהבילוי יהיה גם איכותי ובטיחותי ואם כבר מעבירים שם חצי, יש חשיבות רבה לסביבה בגני השעשועים.

מהי חשיבות הסביבה בגני השעשועים?

לסביבה שלנו יש חשיבות רבה בכל מקום, בהתאם לצרכים המשתנים. אם זו סביבת המגורים, סביבת העבודה, החינוך, אפילו חוף הים. על אחת כמה וכמה כשמדובר במקום כמו פארק שעשועים. שאלות ודגשים כמו- האם הוא בטיחותי והאם נערכות בדיקות בטיחות על ידי בוחן מוסמך (יש לחפש את השלט המעדכן את תאריך הבדיקה האחרון). האם הוא נותן מענה ראוי רב גילאי, האם מתקניו מגוונים? האם הוא נקי ומוצל, האם המשטחים מצופים ספוג ייעודי המונע החלקה ומרכך את המכה במקרה של נפילה? או עשויים חול או דשא, האם יש במקום ברזיות, שירותים ועד לרמת הקונספט של הפארק.

גדרות_15

שאלת הקונספט

שאלת הקונספט היא שאלה מורכבת ועוסקים בה לא מעט מחקרים המנסים להתאים את הפארקים לילדים בצורה מאוזנת. בשנים האחרונות נראה כי סביבת גני השעשועים הולכת ונהיית סטרילית יותר ויותר. זאת משום שכהורים אנו חרדים לבטיחותם של הילדים ובצדק. יחד עם זאת מחקרים מראים שכאשר אנו משאירים מרווח סכנה כלשהוא, אנו מעוררים את רמת תשומת הלב של הילד, את יכולת הריכוז שלו, היצירתיות, יכולת פתרון בעיות, תחושת העצמאות ורמת ההנאה שלו מהמתקן. לא מעט כישורים חיוניים. כך למשל ניתן לראות ילדים הנמשכים למתקני הכושר הציבוריים והופכים אותם למתקן שעשועים לכל דבר, תוך שהם ממציאים לעצמם את מתכונת המשחק באופן חופשי ומדמיינים בעצמם את מהות המתקן, בזמן שמטרתו העיקרית היא לאפשר שמירה על שגרת אימונים ללא התחייבות למכון ובאוויר הפתוח ולא מתקן שעשועים בהגדרה.

לסיכום- בהחלט ניתן לומר כי גני השעשועים והפארקים של ימינו מהווים אלטרנטיבה מספקת וראויה בהחלט לבילוי לכל המשפחה. הם מרווחים, מגוונים ומאתגרים את ילדינו ובעיקר- מוציאים אותם מהמסכים בשמחה רבה. כל שנותר לכם לעשות הוא למצוא את הפארק הקרוב אליכם ולהכניס אותו לריטואל השבועי. וכמו שאמר ד”ר סוס- “אם יוצאים מגיעים למקומות נפלאים”. שימו קרם הגנה וצאו לבלות.


רוצים לראות את כל הפרויקטים שבנינו ולבחור את הקונספט שלכם ? לחצו כאן

מאמר זה נכתב עבור חברת איכות המשחק