תקן 1498 מתקני משחקי ילדים – במה מדובר ולמה זה חשוב

גני ילדים מונגשים

גני שעשועים הם נושא שהוא חשוב ביותר עבור הילדים כיוון שהם אוהבים לטפס עליהם ולרדת מהם שוב ושוב. אך לאחרונה הוחל ביישום של תקן 1498 מתקני משחקי ילדים אשר מותאם לילדים והורים בעלי מוגבלויות שונות וזאת כדי שגם הם ייהנו מהבילוי בגינה השכונתית.

מיקומם של גני שעשועים מונגשים

הרשות המקומית אחראית על הנגשת מחצית מתוך כלל גני השעשועים הקיימים בעיר או ביישוב לטובת בעלי המוגבלויות. כדי שהם ידעו לאילו גנים הם בעלי מתקני משחק נגישים הם יוכלו להגיע, הרשות המקומית אמורה לפרסם רשימה של כל המיקומים הללו, הן במשרדי הרשות והן באתר האינטרנט העירוני.

הנגשת גני השעשועים בפועל – תקן 1498 מתקני משחקי ילדים

היישום בפועל של תקן 1498 מתקני משחקי לילדים מחייב את הרשות לבצע בפועל את השינויים שמחייב חוק זה.

  • מערך נגיש שבאמצעותו הילד המוגבל יוכל לשחק במתקנים.
  • גם אם האדם המבוגר הוא מוגבל אך מלווה ילד נורמטיבי, הוא יוכל להימצא בסביבה זו ולהרגיש בדיוק כמו כל הורה רגיל וכך הוא מעניק תחושת ביטחון לילד, כי הוא מסוגל לשמור עליו למרות המגבלה שלו.
  • על פי תקן 1498 , יש להכין דרך גישה המותאמת למעבר של כיסא גלגלים ברוחב המתאים הן עבור מבוגר והן עבור ילד, אשר נעים באמצעות כיסא גלגלים.
  • אם הגישה היא מהרחוב, יש לסמן לאורך השביל סימון המתריע על כך עבור מי שיש לו מגבלת ראייה ולכן אינו מודע שהשביל גובל בכביש.
  • מתקני שעשועים מסוימים יונגשו לילדים המתניידים על כיסא גלגלים וזאת כדי שהם יוכלו לעבור בקלות מכיסא הגלגלים אל המתקן שעליו הם מעוניינים לשחק כמו המגלשה.
  • סביב מתקני השעשועים שיש בהם תנועתיות כמו נדנדה או קרוסלה, קיים תמיד חשש שמי שאינו מבחין בתנועתיות זו עלול להיפגע. לכן יוצב סימן אזהרה במקום בולט בניגוד מישושי וחזותי, אשר מתריע על כך. בדרך זו האנשים והילדים המוגבלים בראייה לא יעברו במקומות הללו וכך תימנע הפגיעה בהם.
  • כיוון שיש גם ילדים שהם מוגבלים בפן הקוגניטיבי, יוצב עבורם שלט במיקום בולט ליד גינת שעשועים על כך שקיימת חובה להימצא בחברתו של אדם מבוגר במקום זה.
  • כל זאת בתוקף גם לגבי מתקני כושר ציבוריים אשר גם בהם יש לבצע את כל השילוט וההנגשה, כדי לאפשר לבעלי מוגבלויות ליהנות מהמתקנים תוך סימני האזהרה הרלוונטיים.

היערכות של הרשויות המקומיות

לאור החשיבות הגבוהה של נושא הנגישות והחוק החדש שנחקק, נערכה היערכות מתאימה בכל הרשויות. רובן נערכו במועד וביצעו את ההתאמה ואת השילוט המתאים על פי הוראות החוק.

בדרך זו מבצעים פעילות הומניטרית שהיא חשובה מאד הן לילדים והן להורים כדי לאפשר לכולם להיות חלק מהקהילה וזאת על אף המוגבלות הספציפית של כל אחד מהם.